مالاریا

شروع چرخه ی زندگی انگل پلاسمودیوم با گزش پشه ی آنوفل شروع می شود که در طی آن اسپروزوئیت را وارد عروق خونی میکند.تعداد اندکی از اسپروزوئیت ها خود را به کبد می رسانند.در این مرحله آنتی بادی اصلی ترین نقش را برای جلوگیری از رسیدن اسپروزوئیت ها به کبد ایفا میکند.خصوصا آنتی بادی هایی ک بر ضد cirumsporozoitesurface protein هستند نقش موثری را ایفا می کنند.

بعد از ورود اسپروزوئیت به داخل سلول های کبدی پاسخ ایمنی سلولار می تواند انگل های ساکن بافت را ریشه کن نماید.به این مرحله pre Erythrocytic گفته می شود. هدف واکسن هایی که بر روی pre Erythrocytic تمرکز دارند تحریک تولید لنفوسیت Tبرای ریشه کن کردن انگل های موجود در کبد می باشد .

در کبد یک اسپروزوئیت می تواند فقط در یک هفته به 30000مروزوئیت تبدیل شود!!!این لشکر مروزوئیتی فاز Erythrocyticبیماری را ایجاد میکند و با کشتار وسیع گلبول های قرمز باعث مرگ و میر بالا بیماران می شود.پاکسازی انگل ها در این مرحله در طحال و خون محیطی توسط طیفی از آنتی ژن های سطحی انجام می شود.

بیشترین تعداد blood-stage vaccinesبر ضد آنتی ژن هایی از انگل طراحی می شوند که برای ورود آن به گلبول های قرمز ضروری می باشد اما فرآیند برق آسا و مدت زمان کمی را برای اعمال اثر آنتی بادی فراهم میکند.


چاپ  ایمیل

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما