سرپرستار

سامانه ی جامع آموزش علوم پزشکی و علوم پایه

 

 

 

 

 

 

 

آموزش محور

برگزاری کارگاه های و سمینار های آموزشی همراه با ارئه ی گواهی معتبر از سمت دانشگاه های علوم پزشکی یا نهاد های مربوطه نظیر جهاد دانشگاهی جهت ارتقا سطح علمی از اهداف مجموعه ی سر پرستار می باشد که نمونه ی کارگاه های برگزار شده در سایت موجود است.

شبکه ی مجازی پرستاران

صفحه ی شخصی خود را بسازید! همکاران خود را پیدا کنید و آنها را دنبال کنید، در صفحه ی آنها نظر بگذارید، نظرسنجی منتشر کنید، گروه های دوستانه بسازید و...

بهینه شده برای تلفن همراه

این سایت برای تمام صفحه های نمایش بهینه سازی شده اعم از کامپیوتر و لپتاپ، تبلت و گوشی. حتی در صفحه نمایش های کوچک مانند تلفن همراه نیز فونت ها وقالب سایت بدون مشکل دیده خواهند شد.

 

 • گروه سرپرستار یک گروه علمی، متشکل از تعدادی دانشجوی فعال است که در راستای تبیین و ترسیم  الگوی یک ایرانی تحصیل کرده ی تاثیر گذار و متعهد و با اخلاق قدم بر میدارد و در این راستا با تمامی گروه های علمی و فرهنگی هم سو، همکاری می کند. اطلاعات بیشتر ...

  خلاصه ی فعالیت های ما:

  • برگزاری کارگاه ها و سمینار های علمی با ارئه ی گواهی معتبر
  • تولید علم بومی به وسیله ی پژوهش و تحقیق
  • بازدید های علمی از مراکز علمی کشور
  • گفتمان سازی و مطالبه گری حقوق جامعه ی پزشکی - پیراپزشکی
  • انجام امور خیرخواهانه مانند بازدید از خانه ی سالمندان
  • و...
 • هر گونه انتقاد، پیشنهاد یا نظر خود را به گوش ما برسانید! کارگاه خاصی مد نظر شماست؟ انتقادی نسبت به برنامه های پیشین گروه سرپرستار دارید؟ پیشنهادی جهت بهبود کیفیت فعالیت های گروه دارید؟

  از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید:

  • شناسه ی H_N_support@ در تمامی پیام رسان ها
  • شماره ی تماس 38 96 060 0912
  • ایمیل info@head-nurse.ir
  • به تمامی پیام ها در اسرع وقت پاسخ داده خواهد شد

 

مکانیسم اثر:

هپارین از طریق مهار فعال شدن فاکتورهای تثبیت کننده فیبرین توسط ترومبین، از تشکیل لخته فیبرینی پایدار جلوگیری می کند.

 

موارد منع مصرف:

این دارو در بیماران مبتلا به هموفیلی و سایر اختلالات خونی، کمی پلاکت خون، اولسرپتیک ،خونریزی اخیر مغزی، زیادی شدید فشار خون، بیماری شدید کبد، آنوریسم، نارسایی کلیه ، پس از صدمات شدید یا جراحی اخیر برروی چشم یا سیستم عصبی ، اندوکاردیت حاد باکتریائی، بی حسی اسپاینال یا اپی دورال با مقدار مصرف های درمانی هپارین و حساسیت به هپارین، موارد تهدید به سقط و خونریزی عروق مغزی نباید مصرف شود.

 

هشدارها:

۱- این دارو در موارد زیر باید با احتیاط مصرف شود: بی حسی منطقه ای یا انسداد اعصاب ناحیه کمر، دیسکرازی خونی بخصوص کمی پلاکت خون، زایمان اخیر، یا در مواردی که نیاز به عمل جراحی اعصاب و چشم وجود دارد، پربکاردیت یا نشست مایع به پریکارد، عیب شدید کارکلیه، جراحی عمده یا زخم هایی که سبب بوجود آمدن سطوح باز و وسیع می شوند، صدمه شدید به ویژه به دستگاه عصبی مرکزی، سوراخ شدگی نخاع،زخم یا سایر ضایعات فعال گوارشی، ادراری، تنفسی ، واسکولیت شدید و عیب شدید کار کبد.

۲- در بیمارانی که هپارین مصرف می کنند از تزریق عضلانی سایر داروها به دلیل احتمال بروز هماتوم و خونریزی در اطراف محل تزریق خودداری شود.

۳-خونریزی از لثه ممکن است نشانه مصرف بیش از حد هپارین باشد. درمان با هپارین خطر بروز خونریزی موضعی طی جراحی های دهان و پس از آن را افزایش می دهد.

۴- از آنجا که هپارین از بافت های حیوانی تهیه می شود. توصیه می شود در بیمارانی که سابقه حساسیت با آسم دارند. ابتدا مقدار آزمایشی ۱۰۰۰ واحد قبل از شروع درمان تزریق شود.

۵- در صورت استفاده از برنامه درمانی با مقادیر کامل هپارین ، مقدار مصرف دارو باید با توجه به نتایج آزمون های انعقاد خون برای هر فرد تنظیم شود.

۶- مهار ترشح آلدوسترون توسط هپارین میتواند باعث هیپرکالمی شود. بیماران مبتلا به دیابت ملیتوس ، نارسایی مزمن کلیه ، اسیدوز پتاسیم خون بالا، یا بیمارانی که داروهای نگهدارنده پتاسیم مصرف میکنند . برای بروز عارضه هیپرکالمی مستعد تر هستند. توصیه می شود در چنین بیمارانی سطح پتاسیم خون قبل از شروع هپارین کنترل شده و در حین مصرف هپارین تحت نظر قرار گیرد بویژه اگر تجویز هپارین قرار است بیش از ۷ روز ادامه پیدا کند.

 

عوارض جانبی:

خونریزی، نکروز پوست، کمی پلاکت خون، هیپرکالمی، واکنش های حساسیتی (از جمله کهیر، آنژیوادم، وانافیلاکسی، پوکی استخوان پس از مصرف طولانی این دارو گزارش شده است)

 

تداخل های دارویی:

مصرف همزمان با اسیدوالپرونیک به علت مهار عملکرد پلاکت ها ممکن است موجب خونریزی شود. متی مازول و پروپیل تیواوراسیل باعث کاهش پروترومبین خون می شود لذا مصرف همزمان این دارو با هپارین ممکن است باعث افزایش اثر ضد انعقادی شود.مصرف همزمان داروهای ضد انعقاد و ترومبولیتیک مثل وارفارین، استرپتوکیناز ، اوروکیناز و همچنین دکستران خطرخونریزی را افزایش می دهد.و مصرف همزمان با پروبنسید اثر انعقادی دارو را افزایش و طولانی می کند. داروهایی که عملکرد پلاکت ها را تحت تاثیر قرار می دهند (مانند آسپرین، دی پیریدامول، تیکلوپیدین، کلوپیدوگرل در صورتی که به صورت همزمان با هپارین مصرف شود احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

 

نکات پرستاری:

۱- برای بدست آوردن حداکثر اثر بخشی دارو و کاهش امکان خونریزی، دستورات مربوط به مصرف دارو باید کاملاً رعایت شود.

۲- در طول درمان با هپارین از مصرف اسید استیل سالیسیلیک یا داروهای حاوی آن، ایبوپروفن و سایر داروهایی که بر روی پلاکت ها موثرند، باید خودداری شود.

۳-پزشک و دندانپزشک باید از مصرف این دارو آگاه شوند.

۴-به منظور بررسی پیشرفت درمان، ملاقات با پزشک و انجام آزمون های انعقاد خون بطور منظم ضروری است.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
اتصال اینترنت برقرار نیست